A két kifejezést gyakran szinonimaként használják, helytelenül. A ráncok és a bőr öregedésének természetét vizsgálva kiderül, mi a különbség köztük. Tisztázzuk a lényegi kérdéseket!
A ránctalanító (anti-wrinkle) és öregedésgátló (anti-aging) megnevezéseket sokszor olvashatjuk a kozmetikai termékek dobozain. A mindkettő a 21. század szépségápolásának egy-egy népszerű kulcsszava, de nem összetéveszthetőek, vagy felcserélhetőek. Más-más korosztálynak ajánlottak, mást hivatottak megelőzni és kezelni.
Húsz fölött - ránctalanítók
Noha fiatalon még nyoma sincs a ráncoknak, 20 évesen az arcbőr üde, sima és feszes, a ránctalanító krémeket már ilyenkor érdemes elkezdeni használni. Ezek a kozmetikumok az öregedés egyetlen aspektusára, a ráncokra irányulnak. Hidratálják a bőrt, növelik annak rugalmasságát és serkentik a sejtek regenerációját. Használatukkal lassítható a ráncok kialakulása, a kisebb szarkalábak pedig még orvosolhatók.
A ránctalanító krémek összetevőit két csoportba sorolhatjuk. Vannak az úgynevezett botox hatású összetevők, melyek a mimikai ráncok ellen irányulnak, és azonnali hatást eredményeznek. Ezek blokkolják a mimikai izmok sejtfalában lévő receptorokat, és kisimítják a bőrt. A neurotoxikus hatású peptidek, a viperaméregből nyert peptidek vagy a gatulinkivonat, mind ilyen összetevők.
A másik csoportba tartoznak a lassúbb, de összetettebb hatású, a statikus ráncok ellen dolgozó összetevők. Idesorolhatóak olyan antioxidánsok, mint az A-, E-, C-vitamin, számos növényi kivonat és enzim, valamint a sejt regenerálódását segítő és a kollagén- és az elasztinrostok megújulását serkentő aminosavak, peptidek és fehérjék.
Negyven fölött - anti-aging
Az öregedésgátló, anti-aging arckrémek már érett bőrre készültek, és jóval összetettebb védelmet biztosítanak. Egyrészt a ránctalanító krémekhez hasonlóan intenzíven hidratálnak és regenerálnak, ugyanakkor enzimes hatóanyaguknak köszönhetően segítik a kollagéntermelést, javítják az elasztinrostok minőségét és megemelik a megereszkedett bőrt. Erre 50 felett szükség van: ilyen korban ugyanis a bőr vékonyodni kezd, egyre mélyebb ráncok jelennek meg, 60 év felett pedig a sejtek víztartalma nagymértékben csökken, a faggyúmirigyek elégtelen működése miatt a bőr szárazzá válik. Az anti-aging arckrémek a ráncok mellett a következőkről gondoskodnak:
· környezeti tényezők elleni védelem
· pigmentfoltok csökkentése
· bőr revitalizálása
· bőrfeszesség visszaállítása
· szem körüli szarkalábak és szemzacskók csökkentése
Mindent a ráncokról
Megkülönböztetünk dinamikus és statikus ráncokat. Az előbbiek, más szóval a mimikai ráncok, az érzelmek kifejezésekor jelennek meg arcunkon, ha például nevetünk vagy épp dühösek vagyunk. Ezek a ráncok fiatalkorban még eltűnnek, idővel azonban nyugalmi állapotban is fennmaradnak. A finomabb, statikus ráncok a vízhiányos, romló kötőszövetű bőrnél jelentkeznek. A kor előrehaladtával a bőr mindenképpen veszít rugalmasságából, ugyanis egyre kevesebb kollagén és elasztin termelődik, valamint a vízmegkötő képessége is csökken. A ráncokat teljesen eltüntetni és megelőzni nem lehet, de halványítani és késleltetni igen. Erre az idő előrehaladtával szükség is lesz: 30 év körül a szövetek már veszítenek vízmegtartó képességükből, a faggyútermelés csökken, így az arcbőr szárazabbá és fénytelenebbé válik. Negyvenévesen pedig csökkennek a bőr sejtjeinek regenerálódását, a kollagén- és elasztinrostok megújulását serkentő aminosavak, peptidek és fehérjék. A bőr veszít a rugalmasságából és feszességéből, hajlamos lesz a kiszáradásra.
댓글